Haksen den Memur-Sen'e 102 TL havale

Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a 102 TL havale gönderdi.

4.Dönem Toplu Sözleşme öncesinde kendi üyeleri için 204 TL, diğer sendika üyeleri için 102 TL “Toplu Sözleşme Primi” talep eden Memur-Sen’i protesto için Ali Yalçın’a 102 TL havale gönderdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Haksen Genel Başkanı Ayhan Çivi ;

Toplu sözleşme görüşmeleri bugün başladı. Yasa gereği geneli ilgilendiren konularda toplu sözleşme imzalama yetkisi Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’da bulunuyor. Çünkü kendisi sendikalar heyeti başkanı olarak o masada oturuyor. Toplu sözleşme sonuçları sendika üyesi olsun veya olmasın tüm kamu görevlilerini ve emeklilerini kapsıyor.

Yasa’ya göre sadece toplu sözleşme ikramiyesi sadece sendika üyesi memurlara ( halen 3 ayda bir 77 TL) ödeniyor. Bu düzenleme de tüm sendika üyesi memurları kapsıyor. Yani hangi sendikaya üye olduğuna bakılmıyor.

Memur-Sen’in kamu işveren kuruluna sunduğu talepleri arasında; Toplu Sözleşme İkramiyesinin kendi üyelerine 204 TL, diğer sendika üyelerine ise 102 TL olarak ödenmesini talep ediyor.
Talebin Yasa’ya aykırılığı bir tarafa esas üzerinde durulması gereken nokta, memur sendikacılığının 102 TL (ayda 34 TL) gibi komik bir rakam üzerinden tartışma konusu yapılmasıdır.

Bu teklif, aslında bu sendikanın memura bakış açısını da ortaya koymaktadır. Yani 34 TL’yi büyük bir kazanım olarak gören diğer sendika üyeleri Memur-Sen’e koşacaklardır. Memur-Sen üyeleri de bu kazanımla ömür boyu keyif süreceklerdir.

Gelinen bu noktada, 4688 sayılı sendika yasanın hayata geçirilmesine ve sendikal mücadeleye yıllarını vermiş biri olarak son derece üzüldüğümü belirtmek isterim.

Bu nedenle, Haksen üyeleri için de 102 TL toplu sözleşme ikramiyesi talep eden Memur-Sen Genel Başkanı sayın Ali Yalçın’a, şahsım adına 102 TL’yi peşin olarak iade ediyorum.

Bunun yerine de memurların bugüne kadar ödenmeyen enflasyon farkını, büyümeden payını, fazladan ödene vergileri, havacılık tazminatını, 4/C’lilerin yargı kararı gereğine almaları gereken ek ödemelerini istiyoruz, dedi.
Eklenme : 02 Ağustos 2017

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : G.Bşk:05445516454 - Faks : (0312)2290326