“Yetkiyi Al, Yan Gel Yat”

Ulaştırma ve Demir yolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker yazılı bir basın açıklaması yaparak sendikaların yetki yarışına girdiğini ve bunun acısını sendika üyelerinin çektiğini söyledi.
Peker yazılı olarak yaptığı açıklama da; “ 15 Mayıs ayı için Sendikalarda yetki alma sendromu yaşanmaktadır. Yetkili olma hevesindeki şu anda da değişik iş kollarında da yetkili olan Sendikalar bin bir rica ve inanılmaz vaatler vererek üyesi yaptığı memurların verdiği yetkiyi ya yandaş Partilere yada Hükumete devrediyor. Buna açıkça peşkeş çekme denir diye de düşünüyorum. Bu açıkça memurlarla alay etmekten başka bir şey değildir.
Memurlar hakları korunsun, enflasyon karşısında eriyen maaşlarına çağa ve akla uygun zam yapılsın diye sendikalara yetki veriyor ama her zaman boş sonuç çıkıyor.
Peker; “Şimdi yetkili ama etkisiz sendikaya soruyoruz. Geçmiş yılların enflasyon farkı nerede? 2019 yılının ilk üç ayı için verilen maaş zammı % 7 yılın ilk üç ayına erimiştir.
Yılsonuna kadar bu rakamın kaç olacağı bir muammadır geriye dönük memurların zararını nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz?
Siyasal Sendikalar memurlara yazık ediyorsunuz yazık. Sendikaların politize olması hak alma noktasında zafiyetler oluşturacağını defalarca basın aracılığı ile anlattık. Sonuçta ‘Yetkili Sendikalar´ toplu pazarlık için gittikleri görüşmelere Hükumete karşı üç sıfır mağlup oldunuz ve toplu sözleşme masanda da beş sıfır mağlup olduklarını gördük, önümüzdeki yıllarda da çok farklı bir manzara olmayacak. Siyasiler bir bir mazeretle görüşme masasına gelerek seçimlerden önce meydanlarda verdikleri sözleri unutarak memurları yine yoksulluğa mahkum edecekler. Sendikacılık yetkiye al, yan gel yat yeri değildir. Bizim esas içimize sindiremediğimiz olay, memurlardan alınan yetkiyi beceriksizlik ya da başka şahsi hesaplarını ön plana çıkararak memurların acımasızca İktidarın iki dudağı arasında olan zam yüzdelerine mahkum etmeleridir.” dedi.

Peker; “Udem Hak-Sen olarak her zaman memur meselelerine ve ülke meselelerine duyarlı olduk, bundan böylede olacağımızı buradan deklare ediyoruz. Yoksulluk içinde, bankalara geleceğini ipotek ettirmiş memurlar topluluğu asla ne kendine ne de ülkesine yararı olur.
Siyasilerden özellikle Hükumetten Temmuz 2019 de memurlara acilen seyyanen 400 TL zam yapılmasını talep ediyoruz. Bir nebze olsun çalışanlarımızın rahat nefes almalarını sağlamalıdırlar. Bu bir ihsan ya da bağış olmayacak geriye dönük verilmeyen hakların tahakkuku olacaktır. Kıdem tazminatları işçilerin seviyesine çıkarılmalı çalışırken sefalete mahkum edilen çalışanlarımızın emeklilik döneminde rahat yaşamaları için hayatın ve ülke gerçekleri çerçevesinde zamlar yapılmalı.” Dedi.
Peker; “Ayrıca 4/C den 4 B ye Geçiş tam bir fiyasko olmuştur içi boşaltılmış 4/B istemiyoruz liyakat sistemi ailen getirilmesi gerekmektedir alaka ve günün şartlarına uygun ücret verilmesi acil talebimizdir 4/C ye tam 4/B statüsü istiyoruz.
Sendikacının biri çıkıp ‘Yetkili Sendika´ olmanın bir değeri yok demiş. Zaten memur nezdinde değeriniz yok ki! Yıllardır memuru satan siz değimlisiniz. Yetkili Sendika diğer sendikalardan dayanışma aidatı talep etmiş. Ayıp be ayıp bu kadarda yüzsüzlük olmaz bir milyon değil on milyon üyeniz olsa ne yazar.
Udem Haksen Ülkede beka için canı pahasına; tüm terör örgütlerine karşı Devletinin yanında olan bir sendikadır.” dedi.
Eklenme : 17 Nisan 2019

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : G.Bşk:05445516454 - Faks : (0312)2290326