HIZLI TREN TAM BİR MUAMMAPeker: “Belediye Başkanımız Sami Aydın, Fadlum Köprüsü açılışında üniversitenin ulaşım sorunu çözüldü diye bir ibare kullandı üzülerek ifade etmek istiyorum ki ben başkanıma katılmıyorum” dedi.


Fadlum Köprüsü, üniversitenin ulaşım sorununa çare değil.

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Abdullah Peker, Fadlum Köprüsünün Cumhuriyet Üniversitesi’nin ulaşım sorununu çözeceğine inanmadığını söyledi. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Peker, Cumhuriyet Üniversitesi’ne giden araçların Kayseri Caddesi’ni daha fazla tercih ettiğini ifade etti. Peker “Sivas’ın en önemli meselelerinden biri olan ulaşımla ilgili bizim bir projemiz vardır. Geçen belediye başkanı döneminde de biz bunu basınla gündemde tuttuk. Üniversite şehir arası hafif raylı sistem projesi. Bu hafif raylı sistem projesi 50-100 yıla hitap eden bir proje olacaktır. Geçenlerde belediye başkanımız Sami Aydın, Fadlum Köprüsü açıldığında üniversitenin ulaşım sorunu çözüldü diye bir ibare kullandı üzülerek ifade etmek istiyorum ki ben başkanıma katılmıyorum. Katılmama gerekçemde şu Fadlum Köprüsü’nden geçen araç sayısı diğer tarafı kullananların dörtte biri yani 40 bin kişi İstasyon Caddesindeki yolu kullanırken buradan geçen insanların sayısı 8 bin ile 11 bin civarında. Bu öğrencilerin olduğu takvim için söylüyorum. Tabi daha önceki yolun Belediye başkanı Doğan Ürgüp zamanında kullanılmaması için gittik zeminine baktık taşlar erimiş, eski Fadlum Köprüsünü atalarımız at, eşek, katır, deve geçsin diye yapmış biz 80 tonluk araçlarla geçiyoruz. Tabi ki yine geçildiğinin istihbaratını aldım. Oraya duba koyularak ulaşıma kapatılması gerekir.”

TÜDEMSAŞ ÖZELLEŞTİRİLMEMELİ

Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi AŞ (TÜDEMSAŞ)’ın, Sivas’ın en önemli markalarından biri olduğunu ve özelleştirmesinin çok yanlış olacağını ifade eden Peker “Tabi ki Sivas’a yapılan hizmet noktasında yapılan her şey güzeldir. Bundan önceki Belediye Başkanımız da şimdiki belediye başkanımızda özveri ile çalışıyor. Sivas üzülerek söylüyorum bu kadar gözde bir şehir olmasına karşın sorunları arka arkaya gidiyor. Birinci sorunu işsizlik, ikinci sorunu ulaşım, üçüncü sorunu kamu kuruluşlarının bölge müdürlüklerinin gitmesi. Giden bölge müdürlüklerinin yeniden Sivas’a gelmesini istiyoruz, Sivas’a kazandırılmasını istiyoruz hatta Dikimevinin yeniden açılmasını istiyoruz. Son günlerde TÜDEMSAŞ’ın özelleştirilmesi noktasında ulusal bir ajansta haberi geçildi tabi bu işi önce alıştırarak yapılıyor daha sonra ortaya gerçek projeyi koyuyorlar. TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğünde şuanda 100 üzerinde özel şirket çalışanı, 400 memur ve 980 işçiye istihdam sağlayan Sivas’ın en önemli ve tek istihdam alanıdır. TÜDEMSAŞ ile ilgili yanlış hesap yapanlar hem siyaseten tıkanır önleri biterler hem de Sivas’ın gözünde önemli bir imaj kaybederler. Yapılacaksa TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğünün işçi portföyünün artması, işinin artması şu anki mevcut genel yapıya yardımcı olması. Onun dışında Sivas’ın diğer sorunları arasında geçen ilçelere gittim özellikle Gemerek ilçemizin ulaşım noktasında sıkıntıları çok. Transit bir yol var Yeniçubuk’la Yozgat arasında insanlar oradan arabaları ile geçerken kaza yapmaması imkansız.”

HIZLI TREN TAM BİR MUAMMA

Ankara-Sivas arasına yapılan hızlı tren projesinin tam bir muammaya dönüştüğünü söyleyen Peker sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Yeni seçilen hükümet başarılar diliyorum tabi ki bu hükümetimizin yaptığı özellikle bizim alanımızda ulaşımla ilgili yaptığı hizmetler kesinlikle inkar edilemez. Bölünmüş yollar, hızlı tren projeleri, Marmaray projeleri bunları tabi ki takdir ediyoruz ama Sivas-Ankara arasındaki hızlı tren projesi bir muammaya dönüştü. Yani başlangıç tarihi belli bitiş tarihi belli değil. Eski ulaştırma bakanlığı müsteşarı Habib Soluk Beyle de görüştük bu konuyu en kısa zamanda yolun tekrar çalışmalarına başlatılıp hizmete geçirileceğini kendisi de deklare etti. Biz kendisine inanıyor güveniyoruz sayın bakanımıza.”
Eklenme : 09 Kasım 2015

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : G.Bşk:05445516454 - Faks : (0312)2290326