C.Ü. Üniversitesi’nde ulaşım sorunu üst seviyeye çıkmıştır.

Cumhuriyet Üniversitesi bu öğretim yılı itibari ile 49.473 lisans öğrencisi ve lisansüstü eğitim öğrencileri ile birlikte 53.195 öğrencisi bulunan Cumhuriyet Üniversitesi’nde ulaşım sorunu üst seviyeye çıkmıştır. Kampüsü genişletmek adına yapılan Eğitim Fakültesi ve KYK yurdu ulaşımı daha çok sıkıntıya sokmuştur. Özel Halk Otobüsleri öğrencileri değil kendilerini düşünmektedir. Bu yüzden öğrencileri ana durağa götürmek için yeniden ücret talep etmekte ayrıca KYK yurdu ve Eğitim Fakültesine dönüş belli saatlerde yapılmaktadır. Sorunun çözümü için ana durağa ya da merkezi kafeteryaya gidişlerde ücret alınmaması sağlanmıştır. Eğitim Fakültesi’ne ve KYK yurduna dönüşlerde ise ring sistemi istenmiş Özel Halk Otobüsleri bunu ücretsiz taşımayız diye kabul etmemiştir. Bunun üzerine öğrencilerin mağduriyetine ilk olarak Garanti Bankası çare olmak için bir otobüsünü öğrencilerin tahsisine sunmuştur. Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü personel servislerini öğrencilerin kullanımına izin vermiştir. Ayrıca üniversite ulaşımına alternatif olarak yapılan Fadlum Köprüsü yetersiz kalmıştır.

Üniversite ulaşımına etkin ve kesin çözüm hafif raylı sistem projesinin kesinlikle yapılması ve en kısa sürede hizmete açılması gerekmektedir. Bunun dışında yapılan bütün çalışmalar boşuna olacaktır. Yazı yazılırken C.Ü Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümünde okumakta olan Fahrettin KASAPLI ve Oğuzhan KARATAŞ ‘ın görüşleri alınmıştır.

Önceki Günlerde Rektör Sayın Faruk KOCACIK beyle Üniversitenin Ulaşım soru ile ilgili Sendika olarak görüştük. Hafif Raylı sistem projesinin kesinlik yapılması gerektiğini ve Kendilerinin de projesi olduğunu belirtti. .

Bundan sonraki aşamalarda Konuyu Sivas Valiliğine Sivas Belediye Başkanlığına ve en son olarak Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali YILDIRIM Bey’e ileteceğiz .Sendika olarak konunun takipçisi olacağımızı Sivas halkına Deklare ediyoruz.

Abdullah PEKER
Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Hak Sendikası Genel Başkanı
Eklenme : 08 Aralık 2015

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : G.Bşk:05445516454 - Faks : (0312)2290326