“Memurlar masada kaybetmiştir”

Udem Hak-Sen Genel Başkanı Abdullah Peker, etkili sendikanın memuru toplu sözleşme masasında hüsrana uğrattığını söyledi.

Yaptığı açıklamalar ile gündemden düşmeyen Udem Hak-Sen Genel Başkanı Abdullah PEKER, memurun hakkını savunmayan yetkili sendikaları sert bir dille eleştirdi.

Peker, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “399 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnameye göre çalışan memurların brüt maaş üzerinden gelir vergisine tabi tutulduğundan dolayı ,2016 Mayıs ayında ücretleri yüzde beş vergi kesilerek Temmuz ayı zammının hiç bir getirisi olmayacaktır. 399 K.H.K ye göre çalışan memurların 250 ile 450 TL arasında düşüş olmaktadır. 2017 Memur Maaşlarındaki %3 artış 2016 yılı ikinci yarısında buharlaşmıştır. Yetkili Sendika Memuru Toplu Görüşme masasında bir kez daha hüsrana uğratmıştır.

Brüt maaşı 3500 tl olan Memurumuzun maaşı gelir vergisi % 15' den % 20 devamında da %27 ye gireceğinden net ücretinde 250 ortalamada 450 tl vergi olarak kesilecektir. Buna karşılık 657 Devlet memurları kanuna göre çalışan dört bin tl alan üst bürokratın maaşı gelir vergisi kanununa göre %20 ye girmediği gerekçesi ile ücretinde bir eksilme olmayacaktır. Bunu anlamak mümkündür değildir diyerek, bu uygulamayı ret ettiklerini ifade etti.

Mayıs ayı içinde sendikalarda yetki alma sendromu yaşanacağını kaydeden Peker, yetkili olma hevesindeki sendikaları ağır bir dille eleştirdi.

İş Güvencesinin Udem Hak sen olarak kırmızı çizgisi olduğunu dile getiren Peker, " Kamu personel reformunun önenme vurgu yaptı.

50 yıldır aynı kamu personel reformu ile idare edildiğini anlatan Peker şunları kaydetti: "Hükümetin oluşumu ile beraber tekrar kamu görevlileri personel reformu gündeme geldi. Doğrudur, şu anda bizler kamu görevlileri hangi statüde olursak olalım, 50 yılını doldurmuş 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre hizmet veriyoruz. Bizim mali ve sosyal haklarımızda bu kanuna göre belirleniyor. Ancak bu kanuna baktığımızda geçici maddelerinin asıl maddelerini geçtiğini, bu kanunun artık başının ve sonunun belli olmadığını ve bir karmaşanın söz konusu olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla kamu personel reformu içerisinde artık hepimizin ortak bir tanım içerisinde yer almamız gerekiyor. İş güvencesi içerisinde bizim de talebimiz kadrolu memurlardır. Anayasamızın 128'inci maddesinde "sürekli kamu hizmetlerinin devlet memurları eliyle yürütüleceği" yazılıdır. Memurun iş güvencesini elinizden aldığınızda sanki Türkiye'deki kamu personeliyle ilgili bütün sıkıntılar çözülecek, kamu hizmetlerinin sunumu ile ilgili bütün sorunlar çözülecek, hizmetlerin performansı artacakmış gibi maalesef bir düşünce ile bu öneri getiriliyor. Kamu görevlilerin iş güvencesi vatandaşın hizmet alma güvencesidir. İş güvencesi bizim kırmızı çizgimizdir"
Eklenme : 16 Kasım 2016

Bu habere ekli dosya bulunmamaktadır

Facebook'ta Paylaş
Adres : GMK Bulvarı 40/2 Kat 2 Maltepe / ANKARA - Telefon : G.Bşk:05445516454 - Faks : (0312)2290326